REFERENCE PREKRŠAJNOG POSTUPKA
NAZIV POSTUPKA: prekršajni postupak
PRAVNI IZVOR: Zakon o prekršajima – „Službeni glasnik RS” br.65/2013 i 13/2016 – stupio je na snagu 2. avgusta 2013. godine,a primenjuje se od 1. marta 2014. godine
ŠTA MU JE PREDMET: pojam prekršaja, uslovi za prekršajnu odgovornost, uslovi za propisivanje i primenu prekršajnih sankcija, sistem sankcija, prekršajni postupak, izdavanje prekršajnog naloga, postupak izvršenja odluke, registar sankcija i registar neplaćenih novčanih kazni. Prekršajne sankcije može propisivati: Republika, aut.pokrajina, grad, opština (zakonom, uredbom i odlukom); kazna zatvora može jedino zakonom.
KO MOŽE BITI ODGOVORAN ZA PREKRŠAJ: fizičko lice, preduzetnik, pravno lice, odgovorno lice u pravnom licu, odgovorno lice u državnom organu, organu teritorijalne autonomije i jedinice lokalne samouprave. Strano fizičko lice, strano pravno lice i odgovorno lice odgovaraju za prekršaje jednako kao i domaće fizičko, pravno i odgovorno lice. Prema maloletniku koji u vreme kada je učinio prekršaj nije navršio četrnaest godina (dete) ne može se voditi prekršajni postupak. Republika Srbija, državni organi, organi teritorijalne autonomije, grad i jedinice lokalne samouprave ne mogu biti odgovorni za prekršaj.
ŠTA JE PREDMET PREKRŠAJNOG POSTUPKA: utvrđivanje prekršajne odgovornosti i izricanje i izvršenje prekršajne sankcije
KO GA MOŽE POKRENUTI: javni tužilac i drugiovlašćeni organ, kao i oštećeni. Ovlašćeni organi, pored javnog tužioca, su i organi uprave, ovlašćeni inspektori i drugi organi i organizacije koje vrše javna ovlašćenja i u čiju nadležnost spada neposredno izvršenje ili nadzor nad izvršenjem propisa u kojima su prekršaji predviđeni.
INICIJALNI AKT KOJIM SE POKREĆE: 1)Zahtev za pokretanje prekršajnog postupka (uz zahtev može se podneti i predlog za ostvarivanje imovinskopravnog zahteva na naknadu štete ili povraćaj stvari), 2) Prekršajni nalog – izdaje ga ovl.lice (npr.policija) kad je za prekršaj predviđena samo novčana kazna u fiksnom iznosu; lice protiv kog je izdat nalog oslobađa se odgovornosti ako u roku od 8 dana plati polovinu izrečene kazne, ili može podneti zahtev za sudsko odlučivanje i tražiti da o prekršaju odluči prekršajni sud. Prekršajni nalog se može izdati i u elektronskoj formi
PRILOZI UZ INICIJALNI AKT: isprave i drugi dokazi
U KOLIKO PRIMERAKA SE DOSTAVLjA: svim okrivljenima + jedan primerak za prekršajni sud
KO SU STRANKE U PREKRŠAJNOM POSTUPKU: javni tužilac i drugi ovlašćeni podnosilac zahteva, kao i okrivljeni (fizičko ili pravno lice)
DRUGI UČESNICI U POSTUPKU: svedoci, veštaci i dr.
STVARNA NADLEŽNOST: prekršajni postupak u prvom stepenu vode prekršajni sudovi. Prekršajni postupak u drugom stepenu vodi Prekršajni apelacioni sud u Beogradu, sa odeljenjima u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu.
MESNA NADLEŽNOST: nadležan prekršajni sud na čijem je području prekršaj učinjen ili pokušan, a supsidijarno je nadležan sud prebivališta ili boravišta okrivljenog, odnosno sedišta pravnog lica, kao i sud na čijem se području okrivljeni pronađe odnosno uhvati ili se sam prijavi.
FUNKCIONALNA NADLEŽNOST: Sudija prekršajnog suda sudi i odlučuje kao sudija pojedinac. Prekršajni apelacioni sud sudi i odlučuje u veću sastavljenom od troje sudija.
MERE ZA OBEZBEĐENJE PRISUSTVA OKRIVLjENOG: 1. poziv, 2. dovođenje, 3. jemstvo i 4. zadržavanje na osnovu naredbe koju donosi prekršajni sud (max. 24 sata).Prekršajni sud može zadržati putnu ispravu okrivljenog do izvršenja presude.
DOKAZI I DOKAZNA SREDSTVA: saslušanje okrivljenog, saslušanje svedoka, uviđaj, veštačenje, pretresanje prostorija i lica,
VRSTE POSTUPAKA: A. PREKRŠAJNI POSTUPAK PRED SUDOM, B) POSEBNI POSTUPCI: 1.postupak prema maloletnicima, 2.postupak za naknadu štete zbog neopravdanog kažnjavanja
FAZE U POSTUPKU: a) zahtev za pokretanje postupka b) pretres c) presuda/rešenje o prekršaju, d) žalbeni postupak
PREKID POSTUPKA – sud će rešenjem prekinuti postupak: 1) ako se ne zna boravište okrivljenog ili je on u bekstvu, ili inače nije dostupan državnim organima, ili se nalazi u inostranstvu na neodređeno vreme; 2) ako je kod okrivljenog nastupilo privremeno duševno oboljenje ili privremena duševna poremećenost.
OBUSTAVA POSTUPKA – rešenjem suda kad utvrdi: 1) nema zahteva: da je prekršajni postupak vođen bez zahteva, odnosno da podnosilac zahteva za pokretanje prekršajnog postupka nije bio ovlašćen za njegovo podnošenje; 2) nenadležan sud: da sud nije stvarno nadležan za vođenje prekršajnog postupka; 3) res iudicata: da je okrivljeni za istu radnju već pravnosnažno kažnjen, oslobođen odgovornosti u prekršajnom postupku ili je prekršajni postupak pravnosnažno obustavljen, ali ne zbog nenadležnosti; 4) vođen drugi postupak: da je okrivljeni u krivičnom postupku, odnosno u postupku po privrednom prestupu pravnosnažno oslobođen ili oglašen krivim za istovetan događaj koje obuhvata i obeležje prekršaja; 5) da okrivljeni ima diplomatski imunitet; 6) da je nastupila zastarelost za vođenje prekršajnog postupka; 7) da je okrivljeni u toku prekršajnog postupka umro, odnosno da je okrivljeno pravno lice prestalo da postoji a nema pravnog sledbenika; da je ovlašćeni podnosilac odustao od zahteva za pokretanje prekršajnog postupka pre pravnosnažnosti odluke
SPORAZUM O PRIZNANJU PREKRŠAJA – mogu zaključiti podnosilac prekršajnog zahteva (npr.policija) i okrivljeni, a odobrava ga prekršajni sud. Sporazum o priznanju se podnosi sudiji do donošenja prvostepene odluke. Sporazum o priznanju se ne može zaključiti u vezi sa prekršajem za koji se izdaje prekršajni nalog. Prekršajni sud rešenjem usvaja ili odbija sporazum.
ODLUKE U PREKRŠAJNOM POSTUPKU: donose se u obliku 1. presude, 2. rešenja, 3. naredbe. Prekršajni postupak pred sudom završava se donošenjem osuđujuće odnosno oslobađajuće presude ili rešenja kojim se postupak obustavlja, ili rešenja kojim se maloletnom učiniocu prekršaja izriče vaspitna mera.
REDOVNI PRAVNI LEKOVI: žalba na prvostepenu presudu, odnosno rešenje (u roku od 8 dana) – odlučuje Prekršajni apelacioni sud. Žalbeni razlozi: povreda prekršajnog postupka, povreda prekršajnog materijalnog prava, pogrešno ili nepotpuno utvrđeno činjenično stanje, zbog odluke o prekršajnim sankcijama, oduzimanju imovinske koristi, troškovima prekršajnog postupka i imovinskopravnom zahtevu.
VANREDNI PRAVNI LEKOVI: 1) zahtev za ponavljanje prekršajnog postupka – može se podneti u roku od 60 dana od saznanja za nove činjenice, ali nakasnije do isteka dve godine od dana pravosnažnosti odluke, odlučuje sud prvostepene odluke, 2) zahtev za zaštitu zakonitosti – podiže Republički javni tužilac u roku od tri meseca od dana dostavljanja presude, odlučuje Vrhovni kasacioni sud.
KAD NASTUPA PRAVNOSNAŽNOST PRESUDE/REŠENJA: kad se više ne može pobijati žalbom ili kad žalba nije dozvoljena
KAD NASTUPA IZVRŠNOST PRESUDE/REŠENJA: kad pravnosnažnu odluku obavezano lice ne izvrši u roku za dobrovoljno izvršenje te obaveze, npr. u datom roku ne plati novčanu kaznu ili troškove postupka, ne vrati imovinsku korist ili stvar ili ne naknadi štetu. Po pravilu, odluka stiče svojstvo izvršnosti danom dostavljanja kažnjenom. Ako za pojedine slučajeve u zakonu nije drugačije određeno, odluka se izvršava kada protekne 15 dana od njene pravnosnažnosti. Prekršajni nalog stiče svojstvo izvršnosti protekom roka od osam dana od dana izdavanja. Naredba se izvršava odmah ako sud koji je izdao naredbu ne odredi drugačije.
KO I KAKO SPROVODI IZVRŠENJE: izvršenje sprovodi prvostepeni prekršajni sud koji je doneo odluku o prekršaju. Kazna zatvora, neplaćena novčana kazna zamenjena kaznom zatvora, rad u javnom interesu, zaštitne mere i vaspitne mere izvršavaju se po odredbama Zakona o izvršenju krivičnih sankcija („Službeni glasnik RS”, br. 55/2014).
MERE ZBOG NEPLAĆANJA PREKRŠAJNE KAZNE: zabrana izdavanja vozačke dozvole, zabrana registracije vozila i izdavanja reg.tablica itd (čl.336).
PREKRŠAJNE SANKCIJE
I.KAZNE: 1. kazna zatvora (1-60 dana), 2. novčana kazna. a) od 5.000 do 150.000 dinara za fizičko lice ili odgovorno lice; b) od 50.000 do 2.000.000 dinara za pravno lice; c) od 10.000 do 500.000 dinara za preduzetnika, 3. rad u javnom interesu (20-360 sati),
II.KAZNENI POENI – za prekršaje protiv bezbednosti saobraćaja na putevima zakonom se mogu propisati kazneni poeni u rasponu od 1 do 25.
III.OPOMENA – može se izreći umesto novčane kazne,
IV.ZAŠTITNE MERE: 1. oduzimanje predmeta, 2. zabrana vršenja određenih delatnosti, 3. zabrana pravnom licu da vrši određene delatnosti, 4. zabrana odgovornom licu da vrši određene poslove, 5. zabrana upravljanja motornim vozilom, 6. obavezno lečenje zavisnika od alkohola i psihoaktivnih supstanci, 7. obavezno psihijatrijsko lečenje, 8. zabrana pristupa oštećenom, objektima ili mestu izvršenja prekršaja, 9. zabrana prisustvovanja određenim sportskim priredbama, 10. javno objavljivanje presude, 11. udaljenje stranca sa teritorije Republike Srbije, 12. oduzimanje životinja i zabrana držanja životinja.
V. VASPITNE MERE
PREKRŠAJNE SANKCIJE PREMA MALOLETNICIMA: 14-16 godina – mogu se izreći samo vaspitne mere (1. mere upozorenja i usmeravanja: ukor i posebne obaveze; 2. mere pojačanog nadzora); 16-18 godina – može se izreći vaspitna mera, kazneni poeni ili kazna.
REGISTAR SANKCIJA – u jedinstveni registar sankcija upisuju se svi učinioci prekršaja nakon pravnosnažnosti odluke kojom je izrečena prekršajna sankcija – unos podataka vrši sud koji je doneo pravnosnažnu odluku. Izrečena sankcija pravnom, fizičkom i odgovornom licu kao i preduzetniku briše se iz evidencije po službenoj dužnosti ako kažnjeno lice u roku od četiri godine od dana pravosnažnosti odluke kojom je izrečena sankcija ne učini novi prekršaj.
OBAVEZA DRUGOSTEPENOG SUDA DA PRESUDI: Veće drugostepenog suda će samo presuditi ako je u istom predmetu prvostepena odluka već jedanput ukidana. Veće drugostepenog suda odlučuje da li će održati pretres.
OPŠTA NAREDBA ZA DOVOĐENJE. Izdavanje opšte naredbe za dovođenje sud može narediti ako se okrivljeni protiv koga je pokrenut prekršajni postupak nalazi u bekstvu ili postoje druge okolnosti koje ukazuju da očigledno izbegava dovođenje po izdatoj naredbi suda za dovođenje koja nije izvršena zbog postojanja ovih okolnosti. Opštu naredbu za dovođenje sud dostavlja organima policije radi raspisivanja potrage.
ZADRŽAVANJE OSUMNJIČENOG: Ako se osumnjičeni pronađe ali se ne može odmah privesti pred prekršajni sud, policija ga može zadržati max. 24 sata. O privođenju osumnjičenog donosi se rešenje o zadržavanju, na koje on ima pravo žalbe.